ESTETİK

      Lekeler, beyaz noktalar, çarpık,düzensiz,aralıklı dişler ve biçimsiz dişeti hatları kişiyi hoş bir gülümsemeden mahrum eder. Yüz ve gülüş simetrisi,fonasyon, gülüş genişliği, cinsiyet ve yaş estetiği etkileyen faktörlerdir.Tek başına veya diğer tedaviler ile bir arada uygulanan prosedürler ile inanılmaz sonuçlar alınabilir.

      Bütün tedavi şıklarının avantajları ve dezavantajları mevcuttur.Tedavi süresinin uzunluğu,maliyeti,yapılan tedavinin ömrü bu avantaj ve dezavantajları oluşturur.Aşağıda bu tedaviler hakkında özet bilgiler verilmiştir:

Ortodonti

  Öncelikle VAROLANI KORU PRENSİBİ 'nden ötürü sadece çapraşıklık sorunu olan hastalara önerilebilecek ilk çözümdür.Ortodonti ile çapraşık dişler varsa düzeltilir, eğimli rotasyonlu dişler  sıralanır.
  
  Hastanın kendi dişlerinin aparey ve ortodontik braketlerle belli bir hizaya sokulması esasına dayanır.En büyük ve belki de tek dezanatajı zamandır.(Tedaviler vakanın durumuna göre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişebilir!!)
 
  Ortodonti konusu Tedavi Hizmetleri bölümünde daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
 
  Aşağıdaki diğer bütün şıklar bu tedaviyi kabul etmeyen hastalar için uygunabilecek şıklardır...

Bonding (Yapıştırma)

  Düzensiz veya şekli bozuk dişlerde kompozit resin esaslı materyaller uygulama ve diş minesine yeniden şekil verme esasına dayanır.
 
  Avantajlarından bazıları;

     -Tedavi süresi  kısa olması(Çoğunlukla aynı seansta işlem tamamlanır!!)Diş yüzeyine sadece pürüzlendirici ilaçlar ve çok kuvvetli yapıştırıcı maddeler ile birlikte tatbik edilen estetik kompozit dolgu materyalleri ile vakanın büyüklüğüne göre birkaç saat içinde uygulanabilir
     -Geri dönüştürülebilir bir işlem olması(Herhangi olumsuz bir durumda hasta ilk haline tekrar geri dönebilir.)
     -Diğer estetik materyallere göre daha hesaplı olmasıdır.
 
 
Dezavantajı : Renklenme ve kırılma dayanaklılığının porselenler kadar dirençli olmamasıdır.

.

Dişe Pırlanta Takılması

      Dişler için özel üretilmiş biyouyumlu  taşlar ile tek seansta, herhangi bir diş dokusu uzaklaştırmaksızın uygulanabilen materyallerdir.

                   

 

Estetik Periodontal Plastik Cerrahi

     Gülümseme esnasında aşırı görünen diş etleri veya diş eti seviyelerinin farklı olması gülümseme estetiğini olumsuz etkiler.
 
     Estetik  periodontal cerrahi ile fazlalık gösteren diş eti dokularına,laser veya elekrocerrahi yöntemleriyle müdahele edilebilir.Dişeti çekilmelerinde de greftleme yöntemiyle(hastanın kendi dişetini veya sentetik,insan veya hayvan kaynaklı greftlerle)düzensiz diş etlerine yeni bir şekil ve pozisyon kazandırmak mümkündür.
 
    Gülümseme estetiğinin oluşturulması bir ekip çalışmasıdır.Dişler ne kadar düzgün sıralansada şekilleri ne kadar güzel uygun olsa da,diş etleri estetik olmadıktan sonra bir anlamı yoktur. Estetik bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Bleaching (Diş Beyazlatma - Ağartma)

                           
    Dişlerinin rengini beğenmeyen kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Dişlerin minesine zarar vermeden, diş renginin en kalıcı şekilde birkaç ton açılması işlemidir.
 
    Ondört yaşından küçük çocuklar, hamileler ve emzirenler hariç ağız hijyenine önem veren herkese uygulanabilmektedir.
 
Beyazlatma Çeşitleri
 
  a-İnternal(iç) Beyazlatma: Bu yöntem eskiden uygulanmış bir kanal tedavisi veya travma sebebi ile renk değişikliği gösteren dişlerin beyazlatılması amacı ile uygulanır. Kanal tedavisi yenilendikten sonra beyazlatıcı malzeme dişe yerleştirilir. Beyazlatma işlemi arzu edilen renk elde edilene kadar tekrarlayan randevularla uygulanır.

 
  b-External(dış)Beyazlatma:Diş hekimi gözetiminde evde veya klinikte (ofiste ) uygulanır. 
 
Bleaching yaptırmaya karar verirken dikkat edilmesi gerekenler;
 
  - Tedaviden önce dişlerdeki eski dolgular veya varsa mine çatlakları iyi analiz edilmelidir.Çünkü bleaching ajanları bu çatlaklardan dişe zarar verebilir.Daha sonra beyazlatma işlemi yapılır ve  varsa eski dolgular yeni diş rengine göre tekrar değiştirilir.
 
  - Bleaching yapım aşamaları arasında ve sonrasındaki 2 hafta kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.  
 
  - 2 hafta renkli ve boyalı gıdalara dikkat edilmeli  
 
  - Doktorunuzun tavsiyelerine ve önerilerine lütfen dikkat ediniz.
 
    Zaman içinde kahve ve sigara gibi  boyayıcı içecekler dişinizi renklendirebilir. Böyle durumlarda yeniden kısa süreli belaching ajanı uygulanabilir.  
 
            İki uygulama şekli vardır.
 
    1-Office bleaching (Muayenehanede)
 
  Hekiminiz tarafından klinikte birkaç saat içinde yapılan bir uygulamadır.
 
 
                
 
- Dudak ve yanaklarınızın bleaching ajanından korunması ve rahat çalışılması için lastik bir çerçeve geçirilir.
 
- Diş etleri rezin esaslı bir bariyerle örtülerek bleaching ajanından etkilenmesi engellenir.
 
- Bleaching ajanı uygulanır.
 
- Laser ile bleaching ajanının derinlere nüfuz etmesi sağlanır
 
- Laser sayesinde diş hassasiyeti minimuma iner daha etkin bir beyazlık sağlanır.
 
    2-Home bleaching (Ev tipi)
 
    Ağızdan alınan ölçü ile kişiye özel plaklar hazırlanır. Bu plakların içine, dişlerin sadece ön yüzlerine gelecek şekilde az miktarda opalescence(bleaching ajan) sıkılır ve dişlere uygulanır. Plakların kenarlarından taşan ilaçlar ıslak bir pamukla silinir.       
 
                         
 
    Plaklar  2-4 saat dişlerin üzerinde bırakılır . İlk üç gün mutlaka peşpeşe uygulanmalıdır.Tedavi süresi yaklaşık 1 haftadır. 3-6 gün içinde istenilen renge (yaklaşık 2 ton açılması) ulaşılır


 
   İsteğe bağlı olarak tedavi süresi 2 haftaya kadar çıkarılabilir.Dişlerde hassasiyet oluşursa birkaç gün tedaviye ara verilebilir.   
 
   Etki mekanizması, diş minesindeki koyu renkli boyayı alıp yerine saf su koyma şeklindedir. Bileşimindeki yüzde 20 oranındaki su sayesinde mine çatlamalarına mani olur. Yüzey minesini korumuş olması nedeniyle rengin tekrar koyulaşması gözlenmemiştir.
 
   Toplam tedavi, bir bardak kolalı ya da asitli bir içecekten daha zararsızdır. Uygulama esnasında ender olarak oluşabilecek kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti; dudak, boğaz ve dilde rahatsızlık hissi tedavinin bitimini takiben 1-3 gün içerisinde kendiliğinden geçer. 
 

 

Porselen(Seramik) Uygulamaları

  AŞAĞIDA ANLATILACAK OLAN SİSTEMLERİN HEPSİ CAD-CAM SİSTEMİ İLE YAPILABİLMEKTEDİR:

 LAMİNEYT KRONLAR:
 
  Dişlerde çok fazla madde kaybına sebep olmamak için(yani dişlerini çok fazla küçültmek istemeyen hastalar için)dişlerin sadece ön kısımlarından çok az bir preperasyon (kesim) yaparak veya bazı durumlarda hiç kesim yapmadan,dişlerin sadece dudağa veya yanağa bakan kısımlarına,çok kuvvetli bondinglerle(yapıştırıcılarla) yapıştırılan çok ince restorasyonlardır.
                  
 
              Lamina  öncesi eski restorasyon:
 
                        
 
Preperasyon:
 
      
 
Lamina planlama:
 
   
 
Lamina sonrası:
 
                   
 
 
 
  Dişlerin sadece ön kısmına yapılması ve dişin diğer kısımlarının orjinal halinde kalması en büyük avantajıdır.
 
  Kompozit veya porselen(empress,e-max gibi) materyallerinden yapılabilir.Kompozit daha kısa sürede çay,kahve,sigara gibi alışkanlıklardan olumsuz etkilendiği için,genelde lamineyt dendiğinde porselen materyalleri lamineyt kronlarda kullanmak daha olumlu gözükmektedir.Porselen(seramik) maddelerin renk stabilitesi çok uzun ömürlüdür.
 
  Diğer restorasyonlara göre daha itinalı bir çalışma gerektirir ve en pahalı restorasyonlar sınıfındadır.
 
 ESTETİK KRONLAR
 
   Porselen altında metal veya zircon bulunmayan,sadece porselenden oluşan ve tek üye preperasyonlara(yani tek dişe) uygulanabilen en estetik ve doğal dişe en yakın görüntü sağlayan restorasyonlardır.Bazı özel durumlarda kısa(3 üyeli) köprülerde de kullanılabilen bir sistemdir.Feldspatik porselen,Empress ve E-max gibi çeşitli tipleri vardır.
 
                 öncesi:
 
   
 
                                                   planlama:
 
                            
 
                             sonrası:
    
 
 
 
 
 
 
ZİRCON DESTEKLİ PORSELENLER
 
    Uzun yıllardan beri metal destekli porselen kronlar kullanılmaktaydı ve hala da çok başarılı bir şekilde metal destekli porselenler gelişmiş yöntemlerle kullanılabilmektedir.
   Fakat estetik bölgelerde yapılan çalışmalarda metalin ışık kırılganlığına olan olumsuz etkisinden dolayı çalışmalar daha estetik materyaller bulma arayışına girmiştir ve ZİRKONYUM u karşımıza çıkarmıştır.
                     
               
 
   Özellikle sağlamlığın gerektiği(bruksizm olan hastalar,köprü ihtiyacı olan )hastalarda tercih edilebilecek bir materyaldir.Uygun koşullarda yapıldığında metal destekli kronlardan daha sağlam olduğu kanıtlanmıştır.Kısaca özetlemek gerekirse klasik porselenlerde kullanılan metalin yerini Zirconyum almıştır.
   Amaç sağlamlığı kaybetmeden daha estetik restorasyonlar yapmaktır.

 

Powered by Integris Developer © | teomanbarut.com
Site içeriğindeki bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.