+90 258 241 05 91

[email protected]

Estetik

Lekeler, beyaz noktalar, çarpık,düzensiz,aralıklı dişler ve biçimsiz dişeti hatları kişiyi hoş bir gülümsemeden mahrum eder. Yüz ve gülüş simetrisi,fonasyon, gülüş genişliği, cinsiyet ve yaş estetiği etkileyen faktörlerdir.Tek başına veya diğer tedaviler ile bir arada uygulanan prosedürler ile inanılmaz sonuçlar alınabilir…

Bütün tedavi şıklarının avantajları ve dezavantajları mevcuttur.Tedavi süresinin uzunluğu,maliyeti,yapılan tedavinin ömrü bu avantaj ve dezavantajları oluşturur.Aşağıda bu tedaviler hakkında özet bilgiler verilmiştir:

Ortodonti

Öncelikle VAROLANI KORU PRENSİBİ ‘nden ötürü sadece çapraşıklık sorunu olan hastalara önerilebilecek ilk çözümdür.Ortodonti ile çapraşık dişler varsa düzeltilir, eğimli rotasyonlu dişler sıralanır.

Hastanın kendi dişlerinin aparey ve ortodontik braketlerle belli bir hizaya sokulması esasına dayanır.En büyük ve belki de tek dezanatajı zamandır.(Tedaviler vakanın durumuna göre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişebilir!!)

Ortodonti konusu Tedavi Hizmetleri bölümünde daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Aşağıdaki diğer bütün şıklar bu tedaviyi kabul etmeyen hastalar için uygunabilecek şıklardır…

Bonding (Yapıştırma)

Düzensiz veya şekli bozuk dişlerde kompozit resin esaslı materyaller uygulama ve diş minesine yeniden şekil verme esasına dayanır.

Avantajlarından bazıları;

  • Tedavi süresi kısa olması(Çoğunlukla aynı seansta işlem tamamlanır!!)Diş yüzeyine sadece pürüzlendirici ilaçlar ve çok kuvvetli yapıştırıcı maddeler ile birlikte tatbik edilen estetik kompozit dolgu materyalleri ile vakanın büyüklüğüne göre birkaç saat içinde uygulanabilir
  • Geri dönüştürülebilir bir işlem olması(Herhangi olumsuz bir durumda hasta ilk haline tekrar geri dönebilir.)
  • Diğer estetik materyallere göre daha hesaplı olmasıdır.

Dezavantajı : Renklenme ve kırılma dayanaklılığının porselenler kadar dirençli olmamasıdır.

Estetik Periodontal Plastik Cerrahi

Gülümseme esnasında aşırı görünen diş etleri veya diş eti seviyelerinin farklı olması gülümseme estetiğini olumsuz etkiler.

Estetik periodontal cerrahi ile fazlalık gösteren diş eti dokularına,laser veya elekrocerrahi yöntemleriyle müdahele edilebilir.Dişeti çekilmelerinde de greftleme yöntemiyle(hastanın kendi dişetini veya sentetik,insan veya hayvan kaynaklı greftlerle)düzensiz diş etlerine yeni bir şekil ve pozisyon kazandırmak mümkündür.

Gülümseme estetiğinin oluşturulması bir ekip çalışmasıdır.Dişler ne kadar düzgün sıralansada şekilleri ne kadar güzel uygun olsa da,diş etleri estetik olmadıktan sonra bir anlamı yoktur. Estetik bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Bleaching (Diş Beyazlatma – Ağartma)

Dişlerinin rengini beğenmeyen kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Dişlerin minesine zarar vermeden, diş renginin en kalıcı şekilde birkaç ton açılması işlemidir.

Ondört yaşından küçük çocuklar, hamileler ve emzirenler hariç ağız hijyenine önem veren herkese uygulanabilmektedir.

Beyazlatma Çeşitleri

a-İnternal(iç) Beyazlatma: Bu yöntem eskiden uygulanmış bir kanal tedavisi veya travma sebebi ile renk değişikliği gösteren dişlerin beyazlatılması amacı ile uygulanır. Kanal tedavisi yenilendikten sonra beyazlatıcı malzeme dişe yerleştirilir. Beyazlatma işlemi arzu edilen renk elde edilene kadar tekrarlayan randevularla uygulanır.

b-External(dış)Beyazlatma:Diş hekimi gözetiminde evde veya klinikte (ofiste ) uygulanır.

Bleaching yaptırmaya karar verirken dikkat edilmesi gerekenler;

– Tedaviden önce dişlerdeki eski dolgular veya varsa mine çatlakları iyi analiz edilmelidir.Çünkü bleaching ajanları bu çatlaklardan dişe zarar verebilir.Daha sonra beyazlatma işlemi yapılır ve varsa eski dolgular yeni diş rengine göre tekrar değiştirilir.

– Bleaching yapım aşamaları arasında ve sonrasındaki 2 hafta kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

– 2 hafta renkli ve boyalı gıdalara dikkat edilmeli

– Doktorunuzun tavsiyelerine ve önerilerine lütfen dikkat ediniz.

Zaman içinde kahve ve sigara gibi boyayıcı içecekler dişinizi renklendirebilir. Böyle durumlarda yeniden kısa süreli belaching ajanı uygulanabilir.

İki uygulama şekli vardır.

1-Office bleaching (Muayenehanede)

Hekiminiz tarafından klinikte birkaç saat içinde yapılan bir uygulamadır.

– Dudak ve yanaklarınızın bleaching ajanından korunması ve rahat çalışılması için lastik bir çerçeve geçirilir.

– Diş etleri rezin esaslı bir bariyerle örtülerek bleaching ajanından etkilenmesi engellenir.

– Bleaching ajanı uygulanır.

– Laser ile bleaching ajanının derinlere nüfuz etmesi sağlanır

– Laser sayesinde diş hassasiyeti minimuma iner daha etkin bir beyazlık sağlanır.

2-Home bleaching (Ev tipi)

Ağızdan alınan ölçü ile kişiye özel plaklar hazırlanır. Bu plakların içine, dişlerin sadece ön yüzlerine gelecek şekilde az miktarda opalescence(bleaching ajan) sıkılır ve dişlere uygulanır. Plakların kenarlarından taşan ilaçlar ıslak bir pamukla silinir.

Plaklar 2-4 saat dişlerin üzerinde bırakılır . İlk üç gün mutlaka peşpeşe uygulanmalıdır.Tedavi süresi yaklaşık 1 haftadır. 3-6 gün içinde istenilen renge (yaklaşık 2 ton açılması) ulaşılır

İsteğe bağlı olarak tedavi süresi 2 haftaya kadar çıkarılabilir.Dişlerde hassasiyet oluşursa birkaç gün tedaviye ara verilebilir.

Etki mekanizması, diş minesindeki koyu renkli boyayı alıp yerine saf su koyma şeklindedir. Bileşimindeki yüzde 20 oranındaki su sayesinde mine çatlamalarına mani olur. Yüzey minesini korumuş olması nedeniyle rengin tekrar koyulaşması gözlenmemiştir.

Toplam tedavi, bir bardak kolalı ya da asitli bir içecekten daha zararsızdır. Uygulama esnasında ender olarak oluşabilecek kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti; dudak, boğaz ve dilde rahatsızlık hissi tedavinin bitimini takiben 1-3 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

PORSELEN(SERAMİK) UYGULAMALARI

AŞAĞIDA ANLATILACAK OLAN SİSTEMLERİN HEPSİ CAD-CAM SİSTEMİ İLE YAPILABİLMEKTEDİR:
ESTETİK KRONLAR
FULL KRONLAR
Şu anda dünyada kabul edilen en estetik protez materyalidir.Metal veya zircon içermezler.Genelde kullanılan 2 tipi vardır.
1-)EMPRESS KRONLAR: Anterior (Ön grup) dişlere uygulanabilecek en estetik materyallerden birisidir.İçinde Metal veya Zircon yoktur.Bu sebepten ötürü ışık geçirgenliği ve renk uyumu diş minesine en yakın malzemedir.Özellikle çiğneyici olmayan yüzeylerde(ön grup) bu sebeplerden daha çok tercih edilirler.SADECE TEK KRON OLARAK YAPILABİLİRLER,KÖPRÜ YAPIMI İÇİN UYGUN DEĞİLDİR.
2-)E MAX KRONLAR: Empress kronlar estetik olmalarının yanında metale göre daha kırılgandırlar.Bu sebepten ötürü firmalar bir arayış içine girmiş
ve E-max kronları üretmişlerdir.Özelikle daha çiğneyici olan estetik bölgelerde veya posterior (arka grup-çiğneyici grup) bölgede tercih edilirler.ARKA GRUP TEK KRON VEYA TEK DİŞ EKSİKLİĞİ OLAN 3 ÜYELİ ANTERİOR(ÖN GRUP) KÖPRÜLERDE(KISA KÖPRÜLERDE) KULLANILABİLİRLER.
DAHA UZUN KÖPRÜLERDE KULLANILIRLARSA KIRILGAN OLURLAR.

LAMİNEYT KRONLAR:

Dişlerde çok fazla madde kaybına sebep olmamak için(yani dişlerini çok fazla küçültmek istemeyen hastalar için)dişlerin sadece ön kısımlarından çok az bir preperasyon (kesim) yaparak veya bazı durumlarda hiç kesim yapmadan,dişlerin sadece dudağa veya yanağa bakan kısımlarına,çok kuvvetli bondinglerle(yapıştırıcılarla) yapıştırılan çok ince restorasyonlardır.

LAMİNATE KRONLAR:Aslında full kron sınıfına dahil edilebilecek (yani içinde metal veya zircon olmayan) estetik porselenlerdir.Kullanılan malzeme empress veya e-max tir.Dişlerinin renginden veya şeklinden memnun olmayan hastaların dişlerinin sadece ön kısmından minimum kalınlıkta alınarak,sadece dişlerin ön kısmına çok kuvvetli adezivlerle(yapıştırıcılarla) bağlantısı sağlanan estetik full seramik ürünlerdir.Dişlerde çok fazla kesim gerektirmemesi en büyük avantajdır.İdeal bir sonuç için çok ciddi bir ön hazırlık safhası gerektirmektedir.Nitekim iyi bir hazırlık yapılmazsa arzulanan sonuçlar istenildiği gibi olmayabilir!

Dişlerin sadece ön kısmına yapılması ve dişin diğer kısımlarının orjinal halinde kalması en büyük avantajıdır.

Kompozit materyallerinden de laminate yapılabilir.Kompozit daha kısa sürede çay,kahve,sigara gibi alışkanlıklardan olumsuz etkilendiği için,genelde lamineyt dendiğinde porselen materyalleri lamineyt kronlarda kullanmak daha olumlu gözükmektedir.Porselen(seramik) maddelerin renk stabilitesi çok uzun ömürlüdür.

Diğer restorasyonlara göre daha itinalı bir çalışma gerektirir ve en pahalı restorasyonlar sınıfındadır.

ZİRCON DESTEKLİ PORSELENLER

Uzun yıllardan beri metal destekli porselen kronlar kullanılmaktaydı ve hala da çok başarılı bir şekilde metal destekli porselenler gelişmiş yöntemlerle kullanılabilmektedir.
Fakat estetik bölgelerde yapılan çalışmalarda metalin ışık kırılganlığına olan olumsuz etkisinden dolayı çalışmalar daha estetik materyaller bulma arayışına girmiştir ve ZİRKONYUM u karşımıza çıkarmıştır.
ZİRCONYUM DESTEKLİ PORSELENLER:
1960 yılında tıpta, 2002 yılında da dişhekimliğinde kullanılmaya başlandı. Porselen metalinin yerini; darbelere dayanıklı, hafif, ısı iletmeyen ve ışığı göreceli olarak geçiren zirkonyum aldı. Bilgisayar teknolojisi ile yapıldığından dikkatli ölçü alınabildiği durumlarda(uygun basamaklı diş kesimi yapılması kaydıyla)uyumu laser sintering metal alt yapılar gibi çok iyidir.Maliyeti metal destekli seramiklere oranlara daha fazladır.
FAKAT; Zirconyum-porselen bağlantılarında kırık problemleri görülme olasılığı metal-porselenler bağlantılarından maalesef daha fazladır.
HER NE KADAR EN ESTETİK MALZEME sınıfında tanıtılsa bile işin aslı böyle değildir.Uzun köprü yapılması gerektiği durumlarda ön bölgeyi de içeren restorasyonlar var ise! mecburi olarak zircon köprü önerilebilir!
Tek dişlerde veya kısa köprülerde özellikle anterior(ön grup dişler-estetik bölge) bölgede, İçinde METAL veya ZİRCON içermeyen FULL-SERAMİK KRONLAR bütün dünyada en estetik kron sınıfındadır.

ZİRCONYUM KRONLAR İKİ ŞEKİLDE HAZIRLANABİLMEKTEDİR:
1)Alt yapı olarak :Alınan dijital ölçü veya klasik ölçü üzerine üzerine porselen yığımı yapılabilecek şekilde bir alt yapı hazırlanır
Aşağıdaki fotoğrafta 3 üyeli bir zircon altyapısının fotografı görülmektedir:

Aşağıda da zircon bir alt yapı ve üzerine porselen işlenmiş hali gözükmektedir:

2)MONOLİTİK ZİRCONİA:Teknolojik gelişmelere bağlı olarak Zirconium üreticileri,zircon blokları biraz daha şeffaf hale getirerek(ÜZERİNE PORSELEN YIĞIMI GEREKTİRMEMESİ İÇİN ) arka grup dişlerde kron veya 4-5 üyeli köprü yapımını mümkün hale getirdi.Çok estetik olmamaları sebebiyle ,estetiğin çok önemli olmadığı arka grup dişlerde kullanılması uygundur.Köprü yapılması düşünülen vakalarda rahatlıkla kullanılabilirler. Cad-cam teknolojisi kullanarak hızlı yapım süresi de göz önüne alınarak (5-6 saat) arka grup köprülerde ilk tercih olabilirler.

 

Son zamanlarda uygulanan tedavilere destek ve yardımcı olmak için bazı bilgisayar programlarından faydalanılmaktadır.Hastadan alınan fotoğraflar ve videolar değerlendirilerek dişlerin uzun-kısa dar-geniş köşeli-yuvarlak olacağına önceden karar verilir.Bilgisayar programından faydalanılarak dişlerin nasıl olması gerektiği işleme başlamadan önce hastaya gösterilir.Hastanın beğenip beğenmediği taraflar dikkate alınır.Bu bilgiler diş teknisyenine iletilir ve bir model hazırlanması istenilir.Bu modeldeki elde edilecek geçici protez hasta tarafından denenir.Yani dişlerde kesin ve geri dönüşsüz işlemlere başlamadan önce provalar yapılır.Hastanın onayı alındıktan sonra bilgiler(CAD-CAM–CEREC) sistemine aktarılır ve önceden zaten nasıl olacağı belirli işlemler cad cam sistemi sayesinde kısa sürede(aynı gün veya 1 gün sonrası)bitirilebilir.

Hastalarımızın gizliliği açısından fotoğraf gösterilememektedir.İlgili örnekler googleda -dsd dentistry- digital smile design-şeklinde girildiğinde örneklerle doludur..