+90 258 241 05 91

[email protected]

İmplant

Eksik dişlerin yerine yerleştirilen genelde titanyumdan yapılmış yapay köklerdir. İşlem öncesinde gerekli anamnezler alınıp,radyolojik ve gerekirse tomografik değerlendirmeler yapılarak hastanın isteği,hekimin önerilerine göre tedavi planlaması yapılır.

 

 

-Köprü yaptırmak için komşu dişlerini küçültmek istemeyen hastalara uygulanabilir.

-Hareketli protez(Yarım damak-çelik damak) veya Total Protez (komple damak) takmak istemeyen hastalara uygulanabilir.

-Total protezin(komple damak)çok hareketliliğinden şikayet eden hastalara uygulanabilir ve önerilebilecek belki de tek çözümdür…

Yaş
Kemik gelişimini tamamlamış olmak tek koşuldur. Genel sağlık durumu iyi olan erişkinler için üst yaş sınırlaması yoktur.

İmplantın Ömrü
En önemli endikasyon yeterli kemik uzunluğunun ve genişliğinin bulunması gerekliliğidir.35-40 yıl önceki teknoloji ile yapılmış olup da hala başarılı olarak kullanılan implantlar mevcuttur. Doğru teşhis, doğru uygulama, iyi bakım ve kontrollerle ömür boyu ağızda kalmaları beklenmektedir.Ömrü insanın kendi dişi ile aynıdır.Yani dişlerine gereken önemi göstermeyen insanlar nasıl kendi dişlerinde de kayıplara sebep oluyor ise implantını da kaybedebilir!! Yeterli ağız hijyenine sahip hastalarda ise kendi dişleri kadar uzun ömür kullanabilecekleri düşünülmektedir.Dünyada implantın başarı oranı %95-97 arası olarak kabul görmüştür.

Yapım (Operasyon) ve Kemik Greftleri:

Hastada yeterli kemik kalınlığı ve uzunluğu var ise tek implantın yerleştirilmesi, yaklaşık 10-15 dk arasında tamamlanır.Yeterli kemik kalınlığının bulunmadığı durumlarda mevcut kemiğin ne kadar ince veya kalın olduğuna göre implant yapımı öncesinde veya implant yapımı esnasında hastanın kendinden alınan(otojen),insan veya hayvan kökenli greftler veya sentetik greftler kemik kalınlığını veya uzunluğunu artırmak için kullanılırlar.Bunların kullanım gerekliliği genellikle ameliyat öncesi değerlendirmelerde(Ağız içi muayene,Radyolojik ve Tomografik değerlendirme) belli olur.

Genellikle operasyondan sonraki 2-4 ayda implantların üst yapıları takılır ve protezler bitirilir.Bazı implant firmaları implant yüzey özelliklerindeki gelişmelerle iyileşme sürecini 2-4 haftaya indirmişlerdir.Kemik grefti ekleme gibi özel durumlarda bu süre 6 aya kadar uzayabilir.Bazı özel durumlarda diş çekimini takiben hemen implant uygulaması da yapılabilir(İMMEDİAT İMPLANT).Bazı durumlarda ise implant yapımını takiben üst yapı çalışmasına hemen başlanabilir!!(immediat yükleme)

 

 

İmplant tipleri:

Şu anda dünyada kullanılan 500 ila 1000 arası implant markası olduğu tahmin edilmekte.Türkiye’de ise yaklaşık 50-80 arası firma olduğu düşünülmekte.Bazı implant firmaları Türkiye pazarına girmekte ve maalesef kalıcı olamamaktadırlar.Bunların arasında tercih yaparken implant ömrünün ,ömür boyu olabileceğini de hesap ederek hekiminizin ve sizin herhangi komplikasyon (vida gevşemesi,vida kırılması,implant boyun kırığı) ihtimalinde muhatap olabileceği bir firmaya güvenmek akıllıca olacaktır.Hekiminizden yaptırdığınız implant markası hakkında bilgi almak ve implant çap-boy ve lot numarasını gösteren bir implant sağlık karnesi almak faydalı olacaktır.

ÇEKİMİ SONRASI KEMİK İMPLANT YERİNİN HAZIRLANMASI:

 

İMPLANTIN KEMİK İÇİ DURUMU: ABUTMENT YERLEŞTİRİLMESİ:

 

VENEER SERAMİK KRON YERLEŞTİRİLMESİ:

 

 

ÜST DİŞ EKSİKLİĞİ:

 

AĞIZ İÇİ GÖRÜNÜMLERİ:

 

 

CBCT(CONE BEAM COMPUTED TOMOGRAFİ)(3 boyutlu konik hüzme ışınlı Dental Tomografi)(Dental Volümetrik Tomografi)

 

9-18 saniye süren ve hastanın başı çevresinde 360 derecenin her bir derecesinden 1 kesit alarak 360 adet kesitten üç boyutlu bir fantom yaratır. ( saniyede 10 görüntü ) Digital fantom Volumetrik olup tüm detayları taşımaktadır. Bu temel veri gelişmiş yazılımlar ve özel personel tarafından işlenerek kesitler oluşturulur. Aksiyal kesitlerde 100µ sagital ve koronal kesitlerde 0,15 mm , açısal kesitlerde 0.15 mm detayla incelemesi yapılarak birebir ölçümlendirilir ve cross section, Koronal, Oblik sagital, Aksiyal ve 3 boyutlu görüntüler hazırlanarak vakaya göre raporlar hazırlanır. Bu verilerden yola çıkılarak hastanın bir’e bir 3D modelleri imal edilebilmektedir.. ayrıca sanal ortamda planlanmış implant çalışmasıyla hastaya uyumlu Implant klavuzu-(cerrahi guide-cerrahi stent) yapılabilmektedir.. Bu sayede dişhekimliği kliniği pratiğinde, cerrahi, implantoloji, periodontoloji.endodonti ve ortodonti alanında ihtiyaç duyulan tedaviye yönelik tüm ölçümler birebir gerçekleştirilebilmektedir.

Yani işlem öncesinde gerekli görüldüğü hallerde tomografi(3 boyutlu görüntüleme) alınmasının, panoramik filme(iki boyutlu görüntüleme) göre çok büyük avantajları mevcuttur.Panoramik filmlerde kullanılacak implant boyu hakkında kabaca bir fikir sahibi olunabilirken kemik kalınlığı ve dansitesi hakkında ve dolayısıyla kullanılacak implant kalınlığı ve tipi hakkında hiç bir bilgi elde edilememektedir.Hastanın 3 boyutlu modeli ve kesitlerinin alınması sonradan oluşabilecek komplikasyon ve istenmeyen sonuçları çok büyük ölçüde kaldıracaktır.

Cerrahi Guide:İmplant cerrahisini kolaylaştırmak ve ileri zamanda yapılacak olan protez hazırlığı için hazırlanan cerrahi şablonlardır.İmplant cerrahisi tamamlandıktan sonra üst yapı protez hazırlığında bazı beklenmedik süprizlerle karşılaşmamak için,Hastaya ameliyat öncesinde protez hazırlanmakta,Bu protezdeki dişlerin geleceği yerler önceden belirlenip ona göre implant planlaması yapılıp,ona göre ameliyat esnasında bu şablon (rehber) ile implantlar yapılmaktadır.Yani implantlara göre protez değil,proteze göre implantların konacağı bölgeler belirlenmektedir.Böylelikle ileride yaşanması muhtemel protez uyum sorunları minimuma indirilmektedir.

Aynı zamanda bu hazırlanan şablonlar ile flapsiz cerrahi (dişetini açmaya gerek kalmadan )yani sütura(dikişe) gerek duyulmadan işlem yapmaya imkan vermektedir.

CBCT ler, Medikal CT(halk arasında klasik tomografi olarak bilinir.)’lere oranla %90-70 !!!!!! oranında daha düşük bir doz kullanıldığından dolayı diş hekimliği görüntüleme sistemleri arasında hızlı bir şekilde yerini almıştır.Yani diş hekimliğinde kullanılan DENTAL VOLUMETRİK TOMOGRAFİLER,KLASİK TOMOGRAFİLERE göre çok daha az ışın verirler.

 

 

İmplant Cerrahisi Kontrendikasyonları
-Kortizon kullananlar
-Tedavi edilmemiş kardiyolojik problemi olanlar (operasyon riski açısından)
-Titanyum Metal allerjisi olanlar
-Oto-immün hastalığı olanlar
-Onkolojik hastalar
-Karaciğer ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanmaz.

Uygun hasta seçimi, implantın uygulanacağı bireyin genel sağlık durumu, yeterli kemik desteğinin ve kemik kalitesinin bulunması başarıyı etkileyen en önemli faktördür.

 

İMPLANT SONRASI YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER:

 1. Operasyon sonrası anestezi etkisi geçene kadar bir şey yiyip içmeyiniz.
 2. Ağız su ile çalkalanıp tükürülmemelidir.
 3. Operasyon sonrası taneli şeyler yenmemeli,ılık yumuşak şeyler yenilmelidir.
 4. Sigara içiliyorsa en az bir hafta içmemeye özen gösteriniz.
 5. Operasyon sonrası doktorunuzun önerdiği yere önerdiği sürede soğuk kompres uygulayınız
 6. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanınız..
 7. Doktorunuzun haberi olmadan başka ilaç kullanmayınız.
 8. Başka kullandığınız ilaç varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.
 9. İyileşmenin düzgün olabilmesi için temizlik önemlidir.
 10. Dişlerinizi düzenli fırçalamayı ihmal etmeyiniz,Operasyon yapılan gün dişlerinizi fırçalamayınız.
 11. Doktorunuz kullanmanızı önerirse ameliyatlı bölgeyi temiz tutmak için antiseptik gargara kullanınız.
 12. Operasyondan bir hafta sonra veya diş hekiminizin önereceğ sürede dikişler alınmalıdır.
 13. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.