+90 258 241 05 91

[email protected]

Endodonti

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi:Artık mikroorganizmaların dişin merkezindeki pulpaya(sinire)girdiğine eminsek önümüzde 2 şık vardır:
DİŞ ÇEKİMİ veya KANAL TEDAVİSİ
Ağrıyan dişteki mikroorganizmaları dişten uzaklaştırmak için ya komple o dişin çekimi veya dişi yerinde tutmak ve sadece ağrıyan pulpa(sinir) kısmını dişten uzaklaştırmak gerekir ki buna da kanal tedavisi denir.Yani dişin siniri alınır,içinde mikroorganizma kalmadığına emin olmak için dezenfektan ve anti-bakteriyel ajanlarla irrigasyon(Pansuman) ve genişletme yapılır.
Eğer kanalda mikro organizma kalmadığına eminsek aynı gün kanal dolgusu da yapılıp kanal tedavisi işlemi tamamlanabilir.(Gerekli görülürse anti-bakteriyel ilaçlar kanalda 1-2 hafta bekletilir.Daha sonra kanal dolgusu yapılır.)

ÖNEMLİ NOKTALAR
Kanal tedavisinin başarı oranı %90 dır.Diş kökünün anatomik şekli(kaç kanallı olduğu,köklerin eğri olup olmaması,köklerin çeşitli sebeplerle tıkalı olup olmaması),doğru teşhis,uygun tedavi,hastanın kooperasyonu,randevu tarihlerine uyulması(çok uzun süre geçici dolgu taşıyan hastalarda sızıntı sebebiyle enfeksiyonun tekrarlama ihtmali vardır) gibi etkenler başarıda çok önemlidir.
Kanal tedavisi öncesi: Kanal tedavisi sonrası:
Modern endodontide artık bazı olmazsa olmazlar vardır;
– RADİOVİSİOGRAFİ(RVG)
Teşhis ve tedavide en önemli yardımcılardandır.Digital radyografidir.Yani 1 sn içinde röntgen filmi dijital olarak bilgisayar ekranında gözükmektedir.Hastalar normal röntgen filmlerine göre % 80-90 daha az maruz kalırlar.Çok kısa bir sürede elde edilmesi de hekim ve hasta rahatlığı,performans ve dolayısıyla yapılan işin kalitesi açısından çok önemlidir.Yukarıdaki resimler buna örnektir.
-APEX LOCATER(KÖK UCU BULUCULAR)
Bu alet hekime kök ucunun nerde olduğunu gösterir ki yapılan işin sağlamlığını,kalitesini ve ömrünü etkiler.En büyük endodontik yardımcılarından biridir.
-ENDODONTİK ANGILDRUVALAR
Kanal duvarlarının temizlenmesi ve mikroorganizma artığı kalmaması için yapılan etkin hızlı eğeleme işlemidir.Manuel aletlerle uygulamadan daha hızlıdır ve pratiktir.
– RUBBER DAM
Gerektiğinde kanal içinin dezenfeksiyonunun tükrük veya başka şeylerle kontamine olmaması için hasta ağzına uygulanan lastik örtüdür.Bazı Avrupa ülkelerinde kullanımı zaruridir ama ülkemizde maalesef yaygın değildir.
NEDEN KANAL TEDAVİSİNE İHTİYAÇ VARDIR ?
Önemli ve sağlıklı olan, dişlerin en orjinal şeklini korumak ve muhafaza etmektir.Bir diş kaybı olduğunda,yerine yapılacak köprü protezlerinin kanal tedavisi ile kurtulmuş bir dişe göre çok daha fazla dezavantajları vardır.Veya çekim yerine yapılacak tek bir implant protezinin de kanal tedavisine göre yüksek bir maliyeti mevcuttur.