+90 258 241 05 91

[email protected]

Protez

PROTEZLER SABİT PROTEZLER VE HAREKETLİ PROTEZLER OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIRLAR.

SABİT PROTEZLER:
-METAL DESTEKLİ PORSELEN (SERAMİK)KÖPRÜLER(döküm yoluyla veya laser sintering yöntemiyle)
-ZİRCON DESTEKLİ PORSELEN KÖPRÜLER(klasik yöntemler veya CAD-CAM DESTEKLİ)
-FULL SERAMİK KRONLAR(klasik yöntem veya CAD-CAM DESTEKLİ)
-LAMİNATE PORSELEN KRONLAR(klasik yöntem veya CAD-CAM DESTEKLİ)
Hasta çeşitli yapıştırıcı maddelerle uygulanan protezleri kendi isteği ile ağzından çıkaramadığı için sabit protez adını alırlar.
KRON ,tek dişe yapılan işlemlerde sabit proteze verilen isimdir.
KÖPRÜ ise genelde diş eksikliklerinde birden fazla dişe yapılan birleşik kronlardan oluşur.
PREPERASYON:Dişin kron veya köprüye hazır hale getirilmesi için diş üzerindeki hazırlık işlemidir.
Basamaklı diş preperasyonu:Diş prepare edildikten sonra dişin etrafında bir set oluşturma işlemidir..Diş ve Dişeti dokularına daha iyi bir uyum sağlanması için basamaklı kesim yapılması daha sağlıklı olacaktır.
Yapılan restorasyonların dişeti içine batmaması ,çıkıntılı bir yüzey oluşturmaması gerektirmektedir.Aksi taktirde,diş fırçalarken kanama,ağız kokusu,dişetinde renklenme ve uzun vadede dişeti çekilmesi ,sekonder(kron altında) çürükler,ve kemik resorbsiyonu(erimesi)gibisonuçlar kaçınılmazdır.
METAL DESTEKLİ PORSELEN KRON-KÖPRÜ
Daha az maliyetli olması sebebiyle sıklıkla metal destekli kron-köprüler kullanılmaktadır. Metal destekli porselenler yaygın olarak kullanılmakla birlikte ışığı tutup yansıtmamaları nedeniyle özellikle ön bölgelerde estetik sorunlar oluşturmaktadır. Dişeti kenarının ince olduğu durumlarda kron, dişetinde siyah bir bant görüntüsüne neden olabilmektedir.
2 ÇEŞİT METAL ALT YAPI hazırlanabilmektedir.
1)Döküm metaller. Klasik yöntemlerle hazırlanan metal alt yapılar,mumun esnemesi,deforme olması,döküm esnasındaki ısı farkından oluşan metal büzülmeleri gibi sebeplerden ötürü yerini laser sinterleme(cad-cam) ile hazırlanan metal alt yapılara bırakmışlardır,bırakmalıdır!! Cr-ni(krom-nikel)metal materyali Avrupa da yasaklanmış olmasına rağmen,Ülkemizde maalesef uzun yıllar kullanılmıştır.Bunun sebebi allerjik madde olarak ta bilinen NİKELin döküme kolaylık,akışkanlık katmasıdır.
2)SON YILLARDA LASER SİNTERİNG DENEN YÖNTEMLER İLE HAZIRLANAN METAL ALT YAPILAR DAHA ÖN PLANA ÇIKMIŞTIR.TAMAMEN BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ(cad-cam) İLE HAZIRLANAN BU TİP METAL ALTYAPILARIN UYUMU DAHA MÜKEMMELDİR.Kullanılan madde de daha doku uyumlu bilinen
Cr-Co(Krom-Kobalt) tır.
Porselen-metal bağlantıları uzun yıllardır kullanılan ve klinik olarak ispatlanmış sistemlerdir.Çok uzun köprü materyali olarak hala ilk tercih olarak kullanılabilir!?(Zircona göre porselen bağlantıları daha kuvvetlidir)
Aşağıdaki fotoğrafta uzun bir metal köprü altyapısının fotografı görülmektedir:
ZİRCONYUM DESTEKLİ PORSELENLER:
1960 yılında tıpta, 2002 yılında da dişhekimliğinde kullanılmaya başlandı. Porselen metalinin yerini; darbelere dayanıklı, hafif, ısı iletmeyen ve ışığı göreceli olarak geçiren zirkonyum aldı. Bilgisayar teknolojisi ile yapıldığından dikkatli ölçü alınabildiği durumlarda(uygun basamaklı diş kesimi yapılması kaydıyla)uyumu laser sintering metal alt yapılar gibi çok iyidir.Maliyeti metal destekli seramiklere oranlara daha fazladır.
FAKAT; Zirconyum-porselen bağlantılarında kırık problemleri görülme olasılığı metal-porselenler bağlantılarından maalesef daha fazladır.
HER NE KADAR EN ESTETİK MALZEME sınıfında tanıtılsa bile işin aslı böyle değildir.Uzun köprü yapılması gerektiği durumlarda ön bölgeyi de içeren restorasyonlar var ise! mecburi olarak zircon köprü önerilebilir!
Tek dişlerde veya kısa köprülerde özellikle anterior(ön grup dişler-estetik bölge) bölgede, İçinde METAL veya ZİRCON içermeyen FULL-SERAMİK KRONLAR bütün dünyada en estetik kron sınıfındadır.
Bir de MONOLİTİK ZİRCON üretimi başladı ki;Estetik olarak daha düşük beklentiye karşın daha sağlam köprüler yapmaya müsaade ediyor.Bu sistemde sadece zircon blok kullanılıyor.Yani porselen eklemeye gerek kalmıyor fakat estetik de o derece düşük beklentide kalıyor.Arka grup eksikliği olan dişlerde son derece ideal olan materyal Cad-cam sistemiyle birleştirildiğinde aynı günde dijital ölçü alınıp köprü yapmak ta mümkün oluyor.
Aşağıdaki fotoğrafta 3 üyeli bir zircon altyapısının fotografı görülmektedir:
FULL KRONLAR
Şu anda dünyada kabul edilen en estetik protez materyalidir.Genelde kullanılan 2 tipi vardır.
1-)EMPRESS KRONLAR: Anterior (Ön grup) dişlere uygulanabilecek en estetik materyallerden birisidir.İçinde Metal veya Zircon yoktur.Bu sebepten ötürü ışık geçirgenliği ve renk uyumu diş minesine en yakın malzemedir.Özellikle çiğneyici olmayan yüzeylerde(ön grup) bu sebeplerden daha çok tercih edilirler.
2-)E MAX KRONLAR: Empress kronlar estetik olmalarının yanında metale göre daha kırılgandırlar.Bu sebepten ötürü firmalar bir arayış içine girmiş ve
E-max kronları üretmişlerdir.Özelikle daha çiğneyici olan estetik bölgelerde veya posterior (arka grup-çiğneyici grup) bölgede tercih edilirler.
LAMİNATE KRONLAR:Aslında full kron sınıfına dahil edilebilecek (yani içinde metal veya zircon olmayan) estetik porselenlerdir.Kullanılan malzeme empress veya e-max tir.Dişlerinin renginden veya şeklinden memnun olmayan hastaların dişlerinin sadece ön kısmından minimum kalınlıkta alınarak,sadece dişlerin ön kısmına çok kuvvetli adezivlerle(yapıştırıcılarla) bağlantısı sağlanan estetik full seramik ürünlerdir.Dişlerde çok fazla kesim gerektirmemesi en büyük avantajdır.İdeal bir sonuç için çok ciddi bir ön hazırlık safhası gerektirmektedir.Nitekim iyi bir hazırlık yapılmazsa arzulanan sonuçlar istenildiği gibi olmayabilir!
HAREKETLİ PROTEZLER:
Çeşitli sebeplerle ağzında çok sayıda veya bütün dişlerini kaybetmiş ve sabit protez kullanamayacak hastalara yapılabilecek hareketli protezlerdir.
1) Total protezler:Halk arasında komple damak diye de adlandırılırlar.Ağzında hiç diş kalmamış hastaya uygulanabilecek protez tipidir. Kırılmaya karşı daha dirençli olmaları için protez içine metal konabilir veya akril yerine DEFLEX adı verilen bir madde ile protez bitirilebilir…
Özellikle alt çenede total protez kullanan hastaların çoğu protezinden retansiyon ve stabilite açısından şikayetçidir.Bazı hastalar defalarca protez yaptırdığı halde istediği sonuca ulaşamamaktadır.Ancak Alt çeneye yapılan 2 veya 4 implant ile tutuculuğu ve stabilitesi çok iyi duruma getirilebilirler.Protez vuruğu,altına yiyecek alma,protez oynaması,dişlerin birbirine çarpması gibi şikayetleri implantlar ile ciddi oranda azalmakta hatta geçmektedir.
2) Parsiyel protezler:Çelik damak,yarım damak diye de adlandırılırlar.Klasik,modern veya hassas tutuculu(çıtçıtlı,topuzlu gibi isimlerle halk arasında bilinirler) ve hibrit tipleri vardır.Hastanın ağız ve diş yapısına göre planlamalar yapılarak,en uygun protez tipi seçilmelidir.Hepsinin de estetik,sağlamlık ve fiyat açısından avantaj ve dezavantajları vardır.